Please Sign In for Account Setting

ورود

Langauge

Choose the language in which you want to view Wetube

Template

Choose the Template

در حال بارگذاری پلیر، لطفا شکیبا باشید ...

گزارشی از وضعیت یهودیان در ایران

619
0
0

انتشار شده در 5 سال قبل

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ یکی از خبرنگاران خارجی گزارشی از وضعیت یهودیان در ایران تهیه کرده است، که در ادامه خواهد آمد.

خبرنگار: آیا در ایران کنیسه یهودیان وجود دارد؟

تاجر یهودی: بله ۲۵ کنیسه در تهران وجود دارد.

خبرنگار: آیا می‌توانم آنها را ببینم؟

تاجر یهودی: بله.

خبرنگار: من در قلب تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران هستم. به رسم آیین یهودی کلاهی به سر دارم. من در یکی از بزرگ‌ترین معابد یهودیان در ایران هستم. سخت است باور اینکه یک معبد یهودی در پایتخت کشور اسلامی وجود داشته باشد؛ جایی که رهبر آن می‌گوید: «اسرائیل باید از بین برود». اینجا تورات را برای قرائت آن برداشته‌اند. من فکر نمی‌کردم در ایران بتوانم چنین صحنه‌هایی را ببینم. (سؤال از یکی از بزرگان یهودی:) وضع یهودیان در ایران چگونه است؟‌

یهودی: باید متذکر شوم که یهودیان بیش از سی قرن است که در ایران زندگی می‌کنند. پس جای تعجب ندارد. جای تعجب اینجاست که‌ در خاورمیانه، ایران پرجمعیت‌ترین کشور یهودی بعد از اسرائیل است. البته همیشه اقلیت‌های دینی مشکلاتی در جوامع مذهبی دارند اما این مشکلات زیاد نیستند.

خبرنگار: وضعیت یهودیان در ایران در مقایسه با وضعیت یهودیان در آلمان چگونه است؟

یهودی: ما نمی‌توانیم این دو را با هم مقایسه کنیم. چون در آلمان فاشیست‌ها وجود دارند اما در این نظام فاشیستی وجود ندارد. ممکن است که برخی نزاع‌ها بین ایران و اسرائیل وجود داشته باشد اما این نزاع‌ها بر زندگی یهودیان در ایران تأثیری ندارد. تفاوت است بین یهودیت و صهیونیسم.

نظرات