Please Sign In for Account Setting

ورود

Langauge

Choose the language in which you want to view Wetube

Template

Choose the Template

در حال بارگذاری پلیر، لطفا شکیبا باشید ...

رستگاری الاغ نخست‌زاده

524
0
0

انتشار شده در 5 سال قبل

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ بنا به روایت کتاب خروج از اسفار پنج گانه تورات، بنی اسرائیل از یهوه خدای خود درخواست آزادی از اسارت مصریان را می‌کنند، خداوند نیز انواع بلایای عجیب را سر مصریان فرود می آورد که هیچکدام کارساز نمی‌شود. نهایتا با قوم برگزیده خود قرار می‌گذارد که خون بره قربانی را به دیوار خانه‌های خود بمالند تا شبانه یهوه بر مصر نازل شود و تمام نخست زادگان ذکور از فرزند فرعون تا کنیزان و تمام نخست زاده نر حیوانات را بکشد و البته از زدن خانه‌های علامت دار با خون بره قربانی به نشانه خودی بودن، خودداری کند. این اتفاق می‌افتد و مصریان تسلیم می‌شوند و بنی اسرائیل را آزاد می‌کنند. از آن به بعد این پیروزی و آزادی از اسارت به یکی از اعیاد بزرگ یهودیان، یعنی عید فطیر تبدیل می‌شود و خدای بنی اسرائیل مقرر می‌کند که به شادمانی این آزادی همه ساله جشن بگیرند و نخست زادگان نر خود را قربانی کنند. این درخواست با دو استثنای بزرگ مواجه می شود: انسان و خر. خدای بنی اسرائیل، مقرر می کند به جای انسان گاوی، شتری، و یا بره ای قربانی شود و به جای نخست زاده خر، بره‌ای فدیه کنند و اگر استطاعت آن را ندارند، گردن خر را بشکنند! «و هنگامی که خداوند ترا به زمین کنعانیان درآورد چنان که برای تو و پدرانت قسم خورد و آن را به تو بخشد آنگاه هر چه رحم را گشاید آن را برای خدا جدا بساز و هر نخست‌زاده از بچه‌های بهایم که از آن تو است نرینه‌ها از آن خداوند باشد و هر نخست‌زاده الاغ را به بره فدیه بده و اگر فدیه ندهی گردنش را بشکن و هر نخست‌زاده انسان را از پسرانت فدیه بده و در زمان آینده چون پسرت از تو سؤال کرده گوید که این چیست او را بگو یهوه ما را به قوت دست از مصر از خانه غلامی بیرون آورد و چون فرعون از رها کردن ما دل خود را سخت ساخت واقع شد که خداوند جمیع نخست‌زادگان مصر را از نخست‌زاده انسان تا نخست‌زاده بهایم کشت بنابراین من همه نرینه‌ها را که رحم را گشایند برای خداوند ذبح می‌کنم لیکن هر نخست‌زاده از پسران خود را فدیه می‌دهم» (سفر خروج – باب سیزدهم – فقرات ۱۱ تا ۱۵).
در حال حاضر برخی گروه‌های ارتدوکس یهودی، هر ساله جشنی با عنوان «the redemption of the first-born donkey» (جشن رستگاری نخست‌زاده الاغ)، در اورشلیم و دیگر شهرهای یهودی نشین در دنیا برگزار می‌کنند. در این مراسم، صاحب الاغ گوسفندی را تقدیم حاخام می‌کند و در عوض بچه الاغ خود را آزاد می‌سازد. الاغ واسطه‌ای بین عالم ماده و عالم قدسی است (The donkey is a bridge between the material and the holy). در این مراسم یهودیان با تزیین الاغ و گوسفند، رقص و پایکوبی و گاه با پوشیدن کلاه‌هایی به شکل سر الاغ‌ این روز را گرامی می‌دارند.
منبع: برگرفته از سایت یهودی هاارتص، «www.haaretz.com (link is external)» با عنوان: «Celebrating the redemption of the first-born donkey in Jerusalem»

نظرات